מדריך, לשון הרע

תביעת דיבה; כך תעשו זאת נכון

כדי להגיש תביעה לפיצוי על לשון הרע צריך לדעת מה מותר לעשות, אך מעבר לכך יש דברים שכדאי להימנע מהם. אלו הפרמטרים לתביעה המוצלחת. מדריך
איור רכילות לשון הרע
לשון הרע. אילוסטרציה

מחקרים מצאו שבשנים האחרונות חלה עלייה יציבה וברורה במספר תביעות לשון הרע המוגשות לבית המשפט, כמו גם בסכומי הפיצוי הנדרשים. יחד עם זאת, חשוב שנדע מה הם הקריטריונים להגשת תביעת דיבה מוצלחת, שגם תתקבל בבית המשפט ותוביל לפיצוי עבור הנפגעים.

חוק איסור לשון הרע מגדיר מהי לשון הרע ואוסר על השימוש בה. החוק נגזר מהזכויות לעבוד, לקניין ולפרטיות המעוגנות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. החוק מאזן בין חופש הביטוי והעיתונות לבין הזכות לכבוד ולשם טוב.

עו"ד רועי טיבי מתראיין כפרשן

עידן הרשתות החברתיות

החוק מגדיר כי פרסום לשון הרע יכול להוות עוולה אזרחית בנזיקין, שיכולה לזכות את האדם שנפגע בפיצויים. לפעמיים, עשוי הפרסום גם להיחשב כעבירה פלילית כשהעונש המירבי בחוק על עבירה זו הוא עד שנת מאסר על האדם הפוגע.

בעבר, תביעות הדיבה התייחסו במרבית המקרים לפגיעה בשמו הטוב של האדם בעיקר באמצעות אמצעי התקשורת המסורתיים (רדיו, טלוויזיה ועיתונים). אולם עידן הרשתות החברתיות, בו לפרט ניתנת האפשרות לפרסם על אחר בפומבי ולעיני כל, שינתה את המציאות הזו. אולי זו גם הסיבה לכך שכמות תביעות הדיבה הולכת ועולה.

קושי ראייתי להוכיח נזקים בעקבות הוצאת לשון הרע הוביל לתיקון החוק, ומאפשר מסלול של הגשת תביעת דיבה לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של עד 70 שקלים. פיצוי ללא הוכחת נזק הוא חריג בדיני נזיקין ועל כן נקבעה הגבלה על סכום הפיצוי. אם התובע הצליח לשכנע את בית המשפט שהפרסום נעשה בכוונה לפגוע רשאי בית המשפט לפסול כפל פיצוי, כלומר 140 אלף שקל.

שני תנאים הכרחיים

ביחס לעילות משפטיות אחרות, חוק איסור לשון הרע מציב תנאים פשוטים יחסית להגשת תביעה במקרה של הוצאת דיבה.

התנאי הראשון דורש שהפצת התוכן או הדברים שנאמרו תחשב כ"פרסום". כלומר, אם הדברים נאמרו בין אדם לחברו אין בכך עילה לתביעה, ולא משנה כמה חמורים הדברים שנאמרו. לעומת זאת, פוסט בפייסבוק, פרסום בעיתון ואפילו פרסום בקבוצת הוואטסאפ – מהווים פרסום ותנאי להגשת התביעה.

התנאי השני דורש שהפרסום, לפחות מבחינת האדם הסביר, ייחשב כ"לשון הרע". לפי החוק, לשון הרע הוא דבר שפרסומו כולל השפלה של אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג.

לחילופין פרסום שמטרתו לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו נחשב גם הוא ללשון הרע. כך גם בפרסום הפוגע באשם במשרתו, בעסקו, במשלח ידו או במקצוע. בנוסף, מכליל החוק כלשון הרע גם פרסום המבזה אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

עו"ד רועי טיבי

תיעוד והוכחות

מרגע הפגיעה בכם, עליכם לאסוף את כל המסמכים, העדויות וההוכחות לכך ששמכם הטוב נפגע, וזאת לצורך הגשת התביעה. פעמים רבות תובעים מוצאים עצמם מתקשים להוכיח את עמדתם בשל היעדר המסמכים הרלוונטיים. על כן חשוב שתתעדו, תצלמו ותשמרו כל מה שיכול לסייע לכם.

ייעוץ משפטי – למיקסום הפיצויים

ייעוץ משפטי בטרם הגשת התביעה וליווי עורך דין הבקיא בתחום לשון הרע, הם צעדים חשובים ומשמעותיים להגשת התביעה וזאת כדי שנגיע לפיצוי המגיע לנו עבור הנזק שנגרם.

במקרים רבים מתקשים התובעים להוכיח את הנזק שנגרם להם בעקבות הפרסום הפוגע, ולכן בתי המשפט אינם ממהרים לפסוק פיצויים גבוהים והסכום הנפסק, אם בכלל, הנו נמוך.

עורך דין המתמחה בתחום ידע להיערך מראש ולהוכיח ללא צל ספק את הוצאת לשון הרע בזדון ולהשיא עבורכם את סכום הפיצויים. הוא גם ידע לכוון ולהדריך אתכם כיצד לתעד את הפגיעה בכם וכיצד תוכלו להוכיח את הנזק שנגרם לכם.

_________________________________________

עו"ד רועי טיבי

 

 

השמיצו אותך? פגעו בשמך הטוב?

לבחינת סיכויי התביעה ואת הסיכוי לקבל פיצוי מקסימלי יש להשיב על השאלון 

Lashon

צעד 1 מ 8

12%
  • השמיצו אותך ברשתות החברתיות?
    החוק קובע כי מגיעים לך עד 150,000 ₪ ללא הוכחת נזק.
    לבחינת זכאותך לפיצוי נשמח למילוי השאלון הבא:

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:
אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk
אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV
לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E
להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://www.obiter.co.il/ask-lawyer
אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

מי שקרא כתבה זו קרא גם:

נגישות