חדשות, מרחבי האתר, לשון הרע

למי מגיעה תעודת עיתונאי? האגוד הישראלי לעיתונות תקופתית נגד ארגון העיתונאים

בתביעה שהוגשה נטען כי ארגון העיתונאים חייב בפיצוי לשון הרע בעקבות מכתב שנשלח ובו נטען כי חברי האגוד אינם זכאים לתעודת עיתונאי משום ש"אינם עיתונאים". באת כוח התובעים, ד"ר שני רופא: "פגיעה מכוונת במשלוח ידם"
דוכן עיתונים, צילום: פלאש 90

לבית משפט השלום בתל אביב הוגשה תביעה של יו"ר ומנכ"ל עמותת האגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, נגד ארגון העיתונאים בישראל, בגין לשון הרע, בסך 300 אלף שקלים. על פי התביעה, אותה הגישה באת כוחם של התובעים, ד"ר שני רופא, הנתבעים שלחו מכתב התראה לפני תביעה בו הטעתה במתכוון את המכותבים מתוך כוונה ברורה להלך אימים על התובעים.

על פי התביעה, ארגון העיתונאים בישראל, שלח מכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים, שכותרתו ״יצירת מצג שווא בנושא פעילות האגוד הישראלי לעיתונות תקופתית וזהות חבריו״. מדובר במכתב שנשלח לעוד אנשים פרט לחברי האגוד ומשום כף מדובר בפרסום של לשון הרע.

מהמכתב עלו, על פי הנטען, אמירות בגנותם של התובעים, כמו גם טענה כי התעודות המופקות על ידם הינן תעודות פיקטיביות לכאורה, וטענה בדבר בהעדר סמכות, או מצג שווא וטענות בדבר פגיעה בעקרונות יסוד של התנהלות הוגנת וסבירה, ואף הטעיה.

"לאחרונה", נכתב באותו מכתב, "נודע לנו כי העמותה שבראשה אתה עומד מציגה עצמה כמי שמייצגת עיתונאים, ובין היתר מנפיקה 'תעודות עיתונאי' לחבריה, גם אם אינם עיתונאים, ואף שולחת נציגים למועצת העיתונות על תקן של 'נציגי עיתונאים'. מבדיקה שנערכה על ידינו, מדובר במצג שווא, שכן רבים מהנושאים ב'תעודת עיתונאי' מטעם העמותה והחברים בה אינם, הלכה למעשה, עיתונאים. אפילו יו״ר האגוד עצמה, כלל אינה עיתונאית ונכונים הדברים גם לחברים רבים בוועד המנהל של העמותה".

"התעלמות מהעובדות", ד"ר שני רופא

עוד נכתב במכתב ההתראה: "אם וככל שהדברים נכונים, ולמרבה הצער יש לנו אינדיקציות כי כך הוא הדבר, הרי נראה כי יש בהתנהלות האמורה כדי פגיעה במעמד וביכולת התפקוד של העיתונאים בישראל, שאותם ארגון העיתונאים מייצג, וזאת באמצעות הצפה של תעודות עיתונאי פיקטיביות לכאורה וייצוג עיתונאים ללא כל סמכות או בסיס".

בתגובה לכך, נכתב בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד רופא, כי עמותת האגוד הישראלי לעיתונות תקופתית, הוקמה ב-1962 כאיגוד העורכים של כתבי-העת בישראל, בעוד שארגון הנתבעת יוסד רק בינואר 2012. "כידוע", נכתב, "איגודי העיתונאות בכללותם אינם גופים סטטוטוריים, ומשכך, אין ממש באשר נכתב במכתב ההתראה, קל וחומר, מדובר בניסיון הפחדה, המשול לימי האופל, ולא מעבר לכך. ואף אפשרה לנתבעת לחזור בה ממכתבה לעיל".

מאחר שבמכתב התשובה לא התייחסו הנתבעים באופן מפורש והכחישו באופן מוחלט את הטענות כלפיהם, הוחלט להגיש את התביעה נגד ארגון העיתונאים בישראל. בתביעה נטען על ידי עו"ד שני רופא כי בארץ קיימים ארבעה ארגונים שמפיקים תעודות עיתונאי, כולם חוקיים, ומשכך הרי שאין מדובר בגוף סטטוטורי. בנוסף, ארגון העיתונאים מייצג את העיתונאים רק בעניין הסכם השכר הקיבוצי מול ההסתדרות, ולא דבר מעבר לכך

"התובעים", כך לפי התביעה, "יטענו כי מעשיה, רשלנותה ומחדליה של הנתבעת, מהווים מיסודם עוולות על-פי חוק איסור לשון הרע, דבריה הכתובים של הנתבעת כלפי התובעים, נשוא כתב תביעה זה, מהוות לשון הרע מהסוג אשר יש לראותו כחמור במיוחד, כאשר ייעודו לפגוע במשלוח ידם של התובעים, בעיסוקם, כמו גם לבוז, ללעג ולהשפלה, ופוגע בהם בכוונת מכוון, ביודעין ובחוסר תום לב גמור".

עוד טוענת עו"ד רופא כי "התובעים יטענו כי רשלנותה של הנתבעת, בכך שמודעותה כי אין אמת בנכתב, תוך התעלמות מהעובדות, והמבחנים הרלוונטיים שנקבעו בקשר עם עילת הרשלנות. יתרה מכך, העובדה כי כוונת הנתבעת הייתה להטעות ובמתכוון, מהווה רשלנות במדרג הגבוה של העבירה".

לאתר ד"ר שני רופא ושות' – משרד עורכי דין

______________________________________________________________

עו"ד שני רופא

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://www.obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    מי שקרא כתבה זו קרא גם:

    נגישות