מדריך

חתמתם על חוזה ופתאום הגיעה הקורונה? אלו התנאים שבהם יתכן שתוכלו להשתחרר מחוזה בעקבות משבר הקורונה

נתחיל מהסוף. לא כל כך פשוט להשתחרר מחוזה שהתחייבתם אליו. אבל כדאי להכיר את אחד המצבים שבהם החוק מאפשר – בתנאים מסוימים – להשתחרר מחוזה: סיכול. סיכול הוא סיטואציה לא צפויה, שלא ניתן היה לדעת עליה מראש, ושבעקבותיה לא ניתן לבצע את החוזה. מצב של סיכול יכול להיות רלוונטי לסוגים שונים של חוזים.
עו"ד ריבי טל ישינסקי

אז איך זה עובד?

בעיקרון, צד לחוזה יכול לטעון שמצב של סיכול מונע ממנו מלקיים את המחויבויות שלו לפי החוזה. אבל צריך לקחת בחשבון שהצד השני – מי שחתמתם מולו על החוזה – יוכל לפנות לבית המשפט, שלא בקלות יקבל את טענת הסיכול. בית המשפט יכול להורות על אכיפה של החוזה, זאת אומרת – להורות לצדדים לקיים את ההתחייבויות שלהם לפי החוזה. אופציה נוספת היא פסק דין שיורה על קיום החוזה בדרך חלופית.

ועדיין, קורה לפעמים שבתי משפט מקבלים טענה של סיכול, פוטרים צד מההתחייבויות החוזיות שלו וגם נותנים לו הגנה מפני תביעה של פיצויים; לעתים מתקבלת טענה של סיכול חלקי – כשלא ניתן לבצע רק חלק מהחוזה. זה תלוי בנסיבות המקרה הספציפי – למשל, עד כמה ניתן או לא ניתן היה לצפות את אותו מצב חריג שקרה פתאום? ומה ההשפעות של המצב החריג על הצדדים לחוזה?

אגב, העובדה שפתאום החוזה לא משתלם לכם כלכלית, לא מהווה מצב של סיכול; אי אפשר “לתפוס טרמפ” על הסיטואציה של סיכול פשוט בגלל שהחוזה לא מתאים לכם יותר. גם אם אירע לפתע מצב לא צפוי – כל הצדדים לחוזה צריכים להתנהג בתום לב, כלומר, בהגינות וביושר. זה משהו שבתי המשפט בהחלט שמים לב אליו.

האם משבר הקורונה יכול לשחרר אתכם מחוזה?

האם הקורונה יכולה לאפשר לכם להשתחרר מחוזים שחתמתם עליהם? לעתים, ובתנאים מסוימים, תוכל להתקבל טענה של סיכול חוזה – תלוי עד כמה המצב שהתרחש היה בלתי צפוי ובלתי נמנע, ומה מידת הנזק שייגרם לצדדים בשל אי קיום של החוזה.בקיצור, הבנתם, זה תלוי מאוד בנסיבות המקרה הספציפי שלכם; אבל הנה כמה כללי עשה ואל תעשה לפני חתימה על חוזה ובמצב של סיכול. ועוד כמה הערות שחשוב להגיד:הפסיקה הנוכחית לאור המשבר אינה תמיד אחידה, וסביר להניח שיתקבל קו אחיד עם הזמן. כמו כן, גם החקיקה עשויה להתעדכן בהקשר של הסיכול – כדאי לעקוב; חוזי שכירות מהווים מצב פרטני שפעמים רבות תחול עליו חקיקה ספציפית מדיני המקרקעין – ולכן נושא זה אינו מוזכר בסרטון. למשל, אי קיום חוזה שכירות בשל צווי חירום ממשלתיים בעקבות הקורונה, עשוי להתקבל כסיכול – ועדיין, תלוי מאוד בנסיבות המקרה הספציפי; אם חלילה יתרחש גל שני של הקורונה – קשה יהיה לטעון שמדובר במצב לא צפוי (כלומר, טענות סיכול יתקשו להתקבל), לכן מי שחותם על חוזה לתקופה הקרובה צריך לקחת זאת בחשבון ולהתייחס לאפשרות זאת בחוזה; לעתים תוכל להתקבל טענה של סיכול חלקי, כאשר לא ניתן לקיים רק חלק מהחוזה;כשרק מדובר בעיכוב לא משמעותי של ביצוע החוזה – זו אינו מצב של סיכול;טענת סיכול שמתקבלת לא מספקת לכם עילה להפרה של החוזה, אלא בדר"כ, תהווה פטור מקיום של החוזה, ופטור מתשלום לצד השני עקב כך;וכמו תמיד, אין באמור בסרטון ובתגובות כדי להוות ייעוץ משפטי, ומדובר במידע כללי בלבד. טיפ לחיים: כשעורכים חוזה – רצוי מאוד לקבל ייעוץ משפטי מסודר 🙂

פורסם על ידי ‏מישמשפטי‏ ב- יום שישי, 15 במאי 2020

אז הנה כמה טיפים פרקטיים בעניין:

1)      מעשית, יתכן שהסיטואציה של הקורונה תוכל להתפרש כ”כוח עליון” – מצב לא צפוי שלא ניתן היה למנוע. אבל זה תלוי בתנאים שקבעתם מראש בחוזה לגבי מצב מהסוג הזה; האם התייחסתם מראש למחויבות הצדדים במקרה של סיכול? האם הגדרתם באילו מצבים ניתן יהיה להשתחרר מהחוזה, ומאילו לא?

2)      אפילו אם נראה לכם שלא ניתן לקיים את החוזה: תבדקו אם ניתן לבצע אותו, אפילו חלקית, באופן אחר;

3)      נסו למזער את הנזקים האפשריים כתוצאה מאי קיום החוזה – זאת אומרת, התנהגו בהגינות ואל תנצלו לרעה את המצב;

4)      קחו בחשבון, שגם אם תטענו שלא ניתן לקיים את החוזה בשל סיכול – הצד השני יוכל לפנות לבית המשפט שיכריע בעניין. איך תשכנעו את בית המשפט שמדובר בסיכול? זה כבר תלוי בנסיבות של המקרה הספציפי שלכם: ככל שמדובר באירוע יוצא דופן, לא צפוי, ובלתי נמנע, שבאמת מונע ביצוע של החוזה – כך גדלים הסיכויים שתתקבל טענה של סיכול.

5)      ולהבא: מאחר שתמיד עלולים להתרחש מצבים לא צפויים, כפי שקורה עכשיו במשבר הקורונה, רצוי תמיד להתייחס מראש בחוזה למצב של “כוח עליון”, ולהגדיר האם הצדדים יורשו להשתחרר מהמחויבות שלהם לחוזה בהינתן מצב כזה;

6)      בנוסף, רצוי לפרט בחוזה, ככל שניתן, את משמעות המונח “כוח עליון” – למשל, לציין שהוא כולל גם מצבים כמו מלחמה, רעידת אדמה, מגפה וכו’; כך, אם יתעורר מצב לא צפוי, יפחת הסיכוי לוויכוח סביב השאלה, האם אכן מדובר ב”כוח עליון” או לא, לפי הגדרת החוזה.

האמור לעיל ובתוכן הסרטון אינו מהווה ייעוץ משפטי ומדובר במידע כללי בלבד.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א’ לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

מי שקרא כתבה זו קרא גם:

נגישות